Pád Saudské ligy
Hattrick

Rok Saúdské „superligy“: Spadla zlatá klec?

Měl to být začátek megaprojektu na příští dekády, ale už po půl roce se zdá, že z jedné miliardy dolarů, kterou Saúdové v létě utratili za posily, nic nebude. Hvězdám se v poušti nelíbí, fanoušci na ně nechodí nebo je bičují, Neymar půl roku marodí a Henderson to při první příležitosti zabalil. Co bude dál?

Určitě si to pamatujete. Loni v létě snad nebyl den, aby se na webech monitorujících dění na fotbalových trzích neobjevila zpráva o tom, kdo jde nebo brzy půjde z evropských trávníků do saúdské pouště. Tuhle Neymar, támhle Benzema. Nebo Rijád Mahriz, Jordan Henderson, Roberto Firmino, Sadio Mané, N’Golo Kanté, Allan Saint-Maximin a další. Celkem přes třicet velkých fotbalových jmen, především z Premier League a zdaleka nejen po třicítce. Více než miliardu dolarů – hned po anglické lize největší ztráta na světě. Saúdové utráceli víc než celá bundesliga nebo La Liga. Jen tři týmy vydaly v této sezoně za posily víc než Al Hilál – Chelsea a PSG. Neuvěřitelné! Takové objemy se v Indii a Číně „nevytočily“ ani za patnáct let dohromady.

Cíl byl jasný. V první fázi „nafouknout“ státními penězi ve správě korunního prince, bilionáře a jednoho z nejmocnějších lidí světa Muhammada bin Salmána čtyři kluby (Al Nassr, Al Hilál, Al Ittihad a Al Ahli) hvězdami, přitáhnout k nim co nejvíce fanoušků a vybudovat z nich silné značky, které se brzy prodají soukromým investorům. A následně celý proces zopakovat s dalšími kluby, aby se noví majitelé z „velké čtyřky“ nemohli uspokojit a museli investovat vlastní prostředky do dalšího zkvalitňování kádru. A po třech až čtyřech takových cyklech mít ze Saudi Pro League jeden z nejlepších fotbalových „produktů“ na světě, který by navenek zakryl porušování základních lidských práv, ke kterému v zemi stále dochází. O pojmu „sportswashing“ už jste nejspíš slyšeli… Tak to je ono.

Naposledy si Saúdové v duchu tohoto principu koupili tenisový Turnaj mistryň a navázali spolupráci i s mužskou ATP, formulí 1 nebo Rallye Dakar. Rozjeli golfovou tour LIV, kterou chtějí konkurovat zavedené PGA Tour, a vroce 2034 budou pořádat další „zimní“ fotbalové mistrovství světa, kterým by měla celá fotbalová horečka vyvrcholit.

Jedni jejich megalomanské vizi podlehli a hlásali, že saúdská liga skutečně může být do té doby z nejlepších na světě (třeba Cristiano Ronaldo nebo Romelu Lukaku), a jiní ji předpovídali brzký konec. Mezi ně si můžete dosadit v podstatě kohokoli z FIFA, UEFA, anglické Premier League nebo německé bundesligy. Hodnotit celý projekt už po necelém roce roce je možná trochu odvážné, ale zdá se, že lepší odhad měli ti druzí.

Rychle pryč!

Po jediné sezoně už totiž řada z nalákaných hvězd volá po návratu do Evropy, protože fotbalová realita se jim na Blízkém východě jaksi neprotnula se sliby. „Mnoho hvězd, které se přesunuly do Saúdské Arábie, toho velmi lituje. Někteří tam nenávidí každou minutu a chtějí se vrátit domů,“ psali už v zimě některá britská média.

Třeba bývalý kapitán Liverpoolu Jordan Henderson odešel hned v zimě – zamířil zadarmo do Ajaxu. Mimo jiné proto, že zjistil, že kvůli nevalné kvalitě saúdské ligy může klidně přijít o svou pozici v reprezentaci, s kterou se chystal na svůj poslední velký turnaj v kariéře. A teď mu vysněné EURO možná uteče, protože střeďáci jako Bellingham, Palmer nebo Rice mají životní formu.

Hendersonovi ale vadily i vysoké teploty a nízká návštěvnost na stadionech. Z Anfieldu byl zvyklý na šedesát tisíc diváků, kdežto v Al- Ettifaqu na něj chodilo v průměru pět tisíc – podobně jako na Slovácko a o tisíc méně, než je průměr české FORTUNA:LIGY. Jednou ale hrál i před pouhými 696 nadšenci, na což jej bin Salmán zcela určitě nepřipravil. Jako na divizi… Na arabskou kulturu si navíc podle anglických médií nezvykla ani jeho manželka, a tak hned při první příležitosti zmizela do studených francouzských hor. A následně do Amsterdamu…

CELÝ TEXT VČETNĚ „SAÚDSKÝCH“ ADEPTŮ NA EURO SI MŮŽETE PROJÍT V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU HATTRICK, KTERÉ JE PRÁVĚ NA STÁNCÍCH!