Máte spor? Tak k arbitráži!
Přít se a snažit se obhájit vlastní pravdu je pro lidstvo zcela přirozené. Hádáme se odjakživa a fotbalové prostředí není výjimkou – spíše naopak. V běžném životě jsou spory většinou řešeny obecnými soudy. Ve sportovním prostředí se využívá rozhodčí řízení, tedy mimosoudní řešení sporů nezávislými rozhodci (arbitry). A ve středu arbitrážního dění, ve světle právnických reflektorů září slavná Mezinárodní sportovní arbitráž, tzv. CAS.
CAS?
Ano! CAS je zkratka anglického názvu tohoto mezinárodní arbitrážního soudu, který zní Court of Arbitration for Sport. Sídlo CAS se nachází ve švýcarském městě Lausanne. Mimo Švýcarsko má po světě ještě dvě další jednací místa, a to konkrétně v americkém New Yorku a australském Sydney. Dočasně se taktéž vždy vytvářejí divize CAS i v pořadatelských městech olympijských her. S myšlenkou vytvořit takový orgán přišel v roce 1981 tehdejší čerstvě zvolený prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) pan Juan Antonio Samaranch. Jeho krok by motivován narůstajícím množství sporů týkajících se sportu a zároveň neexistencí orgánu, který by tyto spory řešil efektivně, rychle a relativně levně. CAS byl finálně založen MOV v roce 1984.
Odklon od MOV
První podstatné změny se dočkal CAS o deset let později. V roce 1994 došlo k jeho reformě v návaznosti na rozhodnutí švýcarského Nejvyššího soudu. Ten potvrdil CAS jakožto arbitrážní soud, ale upozornil na jeho silné vazby k MOV. Ty byly organizačního i finančního charakteru. V rámci reformy byly kompletně upraveny stanovy CAS a vznikla Mezinárodní arbitrážní rada pro sport, tzv. ICAS, s úkolem starat se o chod a financování CAS. Došlo tak k vytvoření pravé nezávislé rozhodčí instituce pro sport. Na významu získávala s každým dalším zavedením obligatorního řešení sporů před CAS v rámci stanov či jiných předpisů jednotlivých sportovních asociací.
Typy řízení
V roce 1994 byly zavedeny také dva typy řízení – jednoinstanční (Ordinary Arbitration Division) a odvolací (Appeal Arbitration Division). Právě v rámci odvolacího řízení dochází k přezkumu některých rozhodnutí jednotlivých asociací. Vedle těchto dvou typů řízení funguje CAS také jako konzultační orgán. Sportovní asociace se na něj mohou obracet o vydání tzv. poradního názoru. Takový názor sice není závazný, ale může pomoci učinit správné finální rozhodnutí.
CAS vedle výše uvedených řízení nabízí i pomoc sportovní mediací. Pokud si některá ze stran sporu přeje zahájit mediaci, tak pošle žádost soudní kanceláři CAS. Předpokladem pro tuto žádost je však uzavřená mediační dohoda, ve které se obě strany sporu zavázaly vyřešit spor mediací. Pokud je vše řádně splněno, vyberou si strany mediátora ze seznamu mediátorů CAS. Pravidla mediace si stanovují strany. Mediátor nesmí kterékoli ze stran vnucovat ani pravidla ani řešení. Pokud strany najdou řešení, pak je mediace úspěšná a dochází k podpisu dohody o urovnání sporu.
Postup před CAS
Strana sporu, která chce předložit záležitost k rozhodčímu řízení (navrhovatel), musí předložit soudní kanceláři CAS příslušnou žádost podle Kodexu procesních pravidel CAS a zaplatit poplatek. Žádost musí obsahovat mimo jiné kopii smlouvy obsahující rozhodčí doložku nebo jakéhokoli jiného dokumentu, který zakládá příslušnost CAS v daném sporu. Po řádném podání žádosti vyrozumí CAS protistranu (odpůrce) a vyzve jí k odpovědi na nároky a informace obsažené v žádosti.
Řízení probíhá zpravidla před komisí, která je tvořena třemi arbitry, kdy si každá ze stran volí jednoho z nich. Alternativně je možné vést řízení před jediným arbitrem, avšak v pouze v případě, že s tím strany souhlasí nebo to CAS považuje za vhodné. Osobní příslušnost stran řízení bývá možná. Rozhodné právo je zvoleno dohodou stran. Nedohodnou-li se postupuje se dle pravidel švýcarského práva. V případě odvolacího řízení se postupuje podle pravidel příslušné asociace a zákonů státu, ve které je asociace registrována. Po finálním slyšení obdrží strany rozhodnutí zpravidla ve lhůtě několika týdnů – délka celého řízení většinou nepřesáhne čtyři měsíce.
Velmi důležitým aspektem řízení před CAS je skutečnost, že vydaný rozhodčí nález je konečný a vykonatelný. V této souvislosti je třeba připomenout, že Česká republika přijala v říjnu 1959 tzv. Newyorskou úmluvu, která je klíčovým nástrojem pro mezinárodní výkon rozhodčích nálezů. Kromě nás k úmluvě přistoupilo více něž 150 zemí, a právě na jejím základě je možné vydaná rozhodnutí CAS vynucovat i u nás. Úmluva totiž velmi zjednodušeně říká, že rozhodnutí CAS mají stejnou právní váhu jako rozsudky našich soudů.
Odvolat se?
Z podstaty věci, kdy jsou rozhodčí nálezy CAS považovány a uznávány za konečné, jsou možnosti odvolání proti nim velmi omezené. Důvody pro odvolání tak lze hledat např. ve zřejmém porušení základních procesních pravidel či v řízení před CAS bez řádného důvodu. K řízení o odvolání je přípustný švýcarský federální tribunál.
CAS a fotbal
FIFA odkazuje na pravomoc CAS přímo ve svých Stanovách, konkrétně pak ve článku 58. FIFA dále určuje, že členské asociace a také konfederace jsou povinny kdykoli plně dodržovat stanovy, předpisy, směrnice a rozhodnutí orgánů FIFA, jakož i rozhodnutí CAS. Ostatně např. i rozhodnutí Odvolací komise FIFA, která projednává odvolání proti rozhodnutím Disciplinární komise FIFA a Etické komise FIFA, nejsou považována za konečná. Tato rozhodnutí jsou sice neodvolatelná a závazná pro všechny zúčastněné strany, ale zároveň podléhají možnému odvolání právě k CAS. Lhůta pro podání takového odvolání je 21 dní od obdržení příslušného napadaného rozhodnutí.
Možnosti CAS však nejsou zcela neomezené a Stanovy FIFA stanovují okruhy, které jsou z její jurisdikce vyňaty. CAS tak nepřísluší posuzovat a rozhodovat spory týkající se (a) porušení pravidel hry, (b) pozastavení činnosti na maximálně čtyři zápasy nebo tři měsíce, ledaže by se pozastavení souviselo s dopingovou problematikou, a (c) odvolání proti rozhodnutím, proti nimž lze podat odvolání k nezávislému a řádně ustavenému rozhodčímu soudu uznanému podle pravidel asociace nebo konfederace.
CAS je pro současný svět fotbalu, jakožto i celého sportu, zcela nenahraditelná. Je symbolem spravedlnosti a nezávislosti a pomáhá tak vytvářet zdravější fotbalové i právní prostředí.
Text: Jan Hrabálek, foto: AI, Freepik