Paridova volba v Premier League
Stejně jako si kdysi trójský princ Paris musel vybrat mezi Hérou, Pallas Athénou a Afrodítou, i Premier League “volí” mezi třemi aspiranty o mistrovskou trofej. Ať nakonec vyhraje Arsenal, Liverpool nebo Manchester City, válečný konflikt z toho nevzejde. Už jen fakt, že jsou v takto pokročilé fázi ročníku ve hře tři adepti na titul, je v této době zcela mimořádný a měli bychom si ho maximálně užít.
Od doby, co si nejvyšší anglická soutěž říká Premier League, jsme tu ještě neměli situaci, že by deset kol před koncem soutěže dělil první tři celky pouhopouhý nicotný bod. Nikdy. A možná už taky nikdy mít nebudeme. Je to veliká rarita např. vzhledem k tomu, že se každý ze tří uchazečů nachází v jiné vývojové fázi. Máme tu ustálený a trofejemi obtěžkaný kádr City, Arsenal ve svojí druhé silné sezóně s manažerem deroucím se prudce na výsluní a Liverpool s úplně novou zálohou a loučícím se Kloppem. Při pořádné délce sezóny, všemožných zraněních a nemocech, reprezentačních srazech měnících spolu se šampionáty kontinentů dynamiku ročníku, je skutečně s podivem, že tu máme trio mančaftů vbíhajících do cílové rovinky v jednom chumlu.
Tresty stále hrozí
I podle Mikela Artety, žáka trenérského guru Pepa Guardioly, se současné období v Premier League nazývá „érou Manchesteru City.” Arteta se domnívá, že jeho učitel a přítel v jedné osobě posunul City na takovou úroveň, jaká tu v klubovém fotbale zatím nebyla. S výjimkou dvou sezón, kdy Citizens dorostl liverpoolský FC, byli Sky Blues opravdu „odskočení.” Kvalitu kádru, kvalitou koučinku a finančním zázemím. Teď může odkaz Guardiolovy dekády zažít obrovský otřes, podle některých může být kompletně zničen, v souvislosti s obžalobou City ze 115 případů porušení pravidel finančního fair play, falšování účetnictví nebo odmítání spolupráce s vyšetřovateli. Rozsah a závažnost stále ještě údajných prohřešků je tak masivní, že se můžeme nejspíš v příštím ročníku dočkat exemplárního trestu, možná dokonce přeřazení Citizens o soutěž níž, ne-li dokonce o víc soutěží. Těm, kdo tvrdí, že to sportovní úspěchy týmu nesnižuje a že si výhry, body a trofeje fotbalisté City vybojovali na trávníku, bych rád vzkázal, že nebýt finančních čachrů,dost pravděpodobně by De Bruyneové, Silvové či Agüerové v City vůbec nepůsobili.
Titul na rozloučenou?
Vzhledem k tomuto temnému mračnu zakrývajícímu bledě modrou část Manchesteru, se v ostrovním fotbalovém prostředí titul víc přeje dlouho čekajícímu Arsenalu nebo Liverpoolu, kde by mistrovská trofej představovala symbolický dárek na rozloučenou Jürgenu Kloppovi. Jeho LFC má za sebou v ročníku 2024/25 největší porci zápasů…
Celý článek Jiřího Hoška si přečtete v aktuálním čísle časopisu HATTRICK, které je právě na stáncích!