Anglický trávník
Hattrick

Jiří Hošek: FFP aneb Manchester City pod gilotinou!

Komu někdy nehrozil v nejvyšší anglické fotbalové soutěži bodový odečet, ať hodí kamenem! Až do této bizarní situace se dostala Premier League, kde reálně hrozí, že konečné pořadí probíhajícího ročníku nebudeme znát ani po posledním odehraném kole. Možná dojde konečně i na Manchester City, nejúspěšnější anglický tým posledních let. Vítěz Ligy mistrů je vyšetřován už od roku 2018, ale trestu zatím uniká.

Se sevřeným hrdlem sledují aktuální dění hlavně fanoušci Evertonu. Karamelkám totiž reálně hrozí hned dva bodové odečty během jedné jediné sezóny, myšleno té stávající.

V listopadu 2023 už Toffees zatím nepravomocně odebrali 10 bodů za porušení pravidel ziskovosti a udržitelnosti (PSR). Ta říkají, že kluby Premier League smějí za tříleté období vykázat ztrátu 105 milionů liber. U Evertonu to přitom v časovém intervalu končícím ročníkem 2021/22 představovalo 124,5 milionu liber. Další bodový „flastr” hrozí za totožný delikt týkající se časového
období, které končí ročníkem 2022/23.

Kdyby Premier League tradičnímu týmu, který na Bradley-Moore Dock staví nový nádherný stadión, vzala v součtu 20 bodů, měl by Everton nejspíš tu nejdražší a nejpůsobivější druholigovou arénu na této planetě.

Fanoušci zuří, spílají vedení ligy a organizují protesty. Everton chce svou obhajobu založit na tom, že se tříleté cykly, kdy nedodržel přípustnou finanční ztrátu, časově překrývají a že jde podle něj o tzv. “double jeopardy,” tedy dvojí potrestání za stejný přečin. Jde o princip, který anglosaské právo dlouhodobě odmítalo. Toffees navíc argumentují tím, že doplácejí na finanční ztráty související s výstavbou nového stadionu a s ukončením sponzorských smluv po ruské invazi na Ukrajinu spojených s kontroverzním ruským podnikatelem Ališerem Usmanovem.

Deset je maximum

Odnětí deset bodů je nejtvrdší trest, jaký kdy nejvyšší anglická soutěž vynesla, včetně období, kdy se ještě jmenovala úplně jinak. Představte si, že už v ročníku 1890/91 přišel o dvě cenné body Sunderland, který do zápasu nasadil neregistrovaného skotského gólmana Neda Doiga.

Na další bodový odečet si ale fotbalová Anglie musela sto let počkat. Až tohle vyústění měla nechvalně proslulá dvacetivteřinová mela hráčů Manchesteru United a Arsenalu na Old Trafford v říjnu 1990. Paradoxem je, že velmi benevolentní sudí Keith Hackett tehdy nikoho nevyloučil, ale Fotbalová asociace (FA) později odňala United jeden a hostujícímu Arsenalu body dva. Ani to ale Gunners nezastavilo na cestě k zisku mistrovského titulu.

Ve dvou případech vedlo odebrání bodů dokonce k sestupu hříšníků. Middlesbrough přišlo v roce 1997 o tři body poté, co nezvládlo odehrát soutěžní zápas, zatímco Portsmouth musel kvůli finančním potížím vstoupit do insolvence a ještě ho to stálo devět bodů v tabulce. Navíc se tak stalo pouhých osm kol před koncem soutěže, kdy na takovou jobovku už mužstvo nemá šanci zareagovat. Middlesbrough mělo před sebou ještě šestnáct kol a Everton v probíhajícím ročníku dokonce kol šestadvacet.

A co velké zvíře?

No dobře, řeší se odvolání Evertonu, jeho možné další potrestání a případný postih pro Nottingham. Na tyhle kluby si troufáš, milá Premier League. Kdy ale, a zda vůbec, klepneš přes prsty opravdu velké “zvíře,” myšleno samozřejmě Manchester City?! Tenhle klub je vyšetřován od roku 2018 s tím, že se podle formálního obvinění vydaného před jedenácti měsíci dopustil na úrovni PL i UEFA neuvěřitelných 115 (!) porušení finančních pravidel soutěže. Paleta údajných prohřešků Citizens, ke kterým mělo docházet od sezóny 2009/2010 je tak široká a pestrá, že vedle ní vypadá hříšek Evertonu zcela nicotně…

Proč už to tentokrát Manchester City nejspíš „neuhraje“, si přečtete v novém čísle časopisu HATTRICK, které je právě na stáncích.