Slavia, Sparta
Hattrick

Analýza: Rozdíly mezi pražskými „S“ v novém Hattricku

Mělo to být nejlepší pražské derby za posledních mnoho let, ale jak už to tak v derby bývá, realita byla poněkud šedivější. Padly sice dva nádherné góly, ale v nabitém programu rozhodla hlavně šíře kádru a fyzická síla. Odpověď na tu nejdůležitější otázku – kdo je aktuálně lepší – ale nezaujatý divák nakonec dostal.

Sparta byla po dvou zápasech v tabulce Ligy mistrů nad Realem Madrid, Arsenalem, Barcelonou, Bayernem nebo PSG a Slavia právě dominovala nad slavným Ajaxem Amsterdam poté, co zničila Lille, jež zrovna doma porazilo Real Madrid.

Sparta z osmi letošních evropských zápasů – navíc v kvalifikaci o Ligu mistrů a pak i v její hlavní fázi – ani jednou neprohrála a Slavia ze šesti matchů s o nic slabšími soupeři prohrála jen jednou. Obě pražská „S“ jela od léta na steroidech, český koeficient táhla rychleji než kdokoli jiný v Evropě a dalo by se říct, že takhle silná současně nikdy nebyla. Přesto měly sázkové kanceláře před derby nezvykle jasno. Slavia vyhraje v kurzu 1,8 a na Spartu bylo šílených 4,6. Takový rozdíl mezi oběma celky nebyl už osm vzájemných zápasů – přes dva roky. Tehdy ještě Spartu vedl kouč Horňák…

Už tady se projevila první velká výhoda Slavie. 312. pražské derby totiž připadlo do pohárového týdne, kdy bylo potřeba nějakým způsobem rozložit síly. A zatímco Sparta vyjela v plné palbě do Stuttgartu, kde s vypětím všech sil uhrála cenný bod, Slavia doma proti Ajaxu své největší opory šetřila. Provod, Chorý, Zafeiris a Diouf – tedy to nejlepší, co má kouč Trpišovský aktuálně k dispozici – přišli na hřiště až po hodině hry, když nahradili borce jako Prebsl, Michez, Wallem nebo Lingr, na které kouč Trpišovský jinak (zatím) příliš často neukazuje. A třeba takový kapitán Bořil nehrál vůbec… I se sestavou náhradníků dokázala Slavia uhrát bod, a od dalších dvou byla jen malý kousíček, ale o to tady teď nejde.

Slavia, Sparta
Foto: Profimedia

Rozhodla šíře kádru

A nejde ani o to, že by byl kouč Trpišovský mazanější než Lars Friis. Na rozdíl od něj si to prostě mohl dovolit. Ať už se to sparťanským fanouškům líbí, nebo ne, kvalita v kádru Slavie je prostě mnohem širší. Pro ilustraci jedenáct nejdražších fotbalistů Sparty má hodnotu 64,5 milionu eur a jedenáct nejdražších fotbalistů Slavie 70,3 milionu eur. Hodně zjednodušeně lze tedy říci, že Slavia může postavit o deset procent „lepší“ nejlepší jedenáctku než Sparta. To je poměrně zanedbatelný rozdíl. Sparťanský problém ale nastává ve chvíli, kdy se zaměříme na druhou jedenáctku. Ta sparťanská totiž dosahuje hodnoty „jen“ osmnáct milionů eur, zatímco ta slávistická pětadvacet. Přestože v absolutních hodnotách jde o stejný rozdíl, tak poměrně už je to čtyřicet procent. Stejně zjednodušeně lze tedy říci, že druhá sešívaná jedenáctka je skoro o polovinu lepší než ta letenská. A to už se v tzv. „anglických týdnech“, kdy je potřeba kádr co nejvíce rotovat, prostě projeví.

Dalším hlediskem byl také celkový program, do kterého se derby trefilo. Sparta ještě vstřebávala domácí prohru s Olomoucí, kvůli které ztrácela na Slavii tři body. Po derby následovala reprezentační přestávka, během které vyrazilo reprezentovat celkem devět sparťanů a čtrnáct slávistů. Po ní Spartu čekal Liberec a výjezdy na Manchester City a do Plzně, zatímco Slavia měla vyrazit „jen“ do Jablonce, Bilbaa a doma si dát Duklu.

S přihlédnutím k tomu všemu bylo vlastně docela jasné, že Sparta nastoupí buď moc unavená, nebo slabá na to, aby mohla širokému slávistickému kádru v Edenu konkurovat. Navíc, když šlo teprve o první derby Larse Friise v roli hlavního kouče, kdežto Jindřich Trpišovský už jich na lavičce Slavie zažil kolem dvacítky.

Celou analýzu rozdílů mezi Slavií a Spartou, která se po derby zcela sesypala, najdete v novém čísle časopisu HATTRICK, které je právě na stáncích. Přečtete si v něm mimo jiné Nastavený čas Milana Macho, který rozebírá roli obou pražských celků na evropsképohárové scéně, nebo rozhovor s Pavlem Buchou, který v Cincinnati žije svůj americký sen.